5 rodzajów herbat, które oprócz smaku poprawią Twoje zdrowie!

Herbata to starożytny napój, który ludzkość przygotowywała już od wieków. Najstarsze gatunki mają kilka tysięcy lat, a pierwszymi koneserami byli prawdopodobnie Chińczycy i Japończycy. Choć sama historia tego naparu nie jest do końca sprecyzowana, wiadomo, że napój ma wielowiekową tradycję. Obecnie mamy do wyboru wiele herbat, które kuszą nas odmianami, kolorami i aromatami. Warto jednak przyjrzeć się kilku odmianom, które oprócz właściwości smakowych, mają bardzo, ale to bardzo pozytywny wpływ na ludzki organizm. Jakie to odmiany? Oto kilka rodzajów wartościowych herbat:

Gunpowder herbata

Gunpowder to rodzaj zielonej herbaty. Sama nazwa oznacza proch strzelniczy. Nie jest do końca jasne czy nazwa wzięła się od jej wyglądu, przypominającego kulki do strzelania czy też jest związana z okresem wynalezienia zbliżonym do pojawiania się na świecie prochu. Jedno jest pewne – gunpowder herbata ma właściwości bakteriobójcze (https://www.bee.pl/natjun-herbata-zielona-gunpowder-extra-100-g_p1354968.html), zapobiega wrzodom żołądka, ułatwia trawienie, zmniejsza ryzyko nowotworów, wspomaga układ krążenia oraz oddechowy, poprawia pracę mózgu i układu nerwowego, zapobiega próchnicy i jest wskazana podczas oczyszczania organizmu z toksyn. Herbata jest ukochanym naparem Marokańczyków, których tradycja nakazuje wypicie przynajmniej 2 filiżanek aby nie obrazić gospodarza.

Herbata czerwona

Czerwona herbata ma właściwości odchudzające. Jest to potwierdzony fakt, który mówi, że pijąc kilka filiżanek naparu poprawiamy metabolizm i zwyczajnie szybciej spalamy tłuszcz. Czerwona herbata dodaje energii i może być stosowana zamiast kawy.Pobudza zdolności poznawcze i pamięć. Zawiera kofeinę. Chroni przed próchnica i ma właściwości  przeciwzapalne.

Japońska zielona matcha

Popularna od kilku lat herbata przywędrowała tradycyjnie ze wschodu, tam gdzie zielone i lśniące liście na polach uprawnych ciągną się aż po horyzont. Ten rodzaj naparu jest bardzo silnym antyoksydantem co oznacza, że działa odmładzająco, antynowotworowo, wspomaga regenerację organizmu i może zapobiegać nowotworom. Matcha uspokaja i relaksuje – od 1000 lat jest używana przez chińskich taoistów i japońskich buddyjskich mnichów Zen. Poprawia również pamięć, podnosi energię i wytrzymałość, pomaga w spalaniu zbędnych kalorii i wzmacnia układ immunologiczny.

Herbata biała

Jest zwana eliksirem młodości. Ten rodzaj naparu należy do jednego z najdroższych gatunków herbat. Zawiera ona najwięcej flawonoidów, zapobiega nowotworom, wspomaga układ krążenia i łagodzi alergie.

Herbatki ziołowe

Ten bliżej nieokreślony rodzaj herbaty ma pozytywny wpływ na zdrowie oraz samopoczucie. Możemy parzyć wyciągi z poszczególnych ziół lub mieszanki składające się z różnych roślin. Mają one działanie uspokajające, wzmacniające, odmładzające oraz niekiedy odchudzające.

Background obraz autorstwa freepik - www.freepik.com